Facillity Management Journal

Adresa: Mezi vodami 31, 143 20 Praha 4
Telefon: +420 261 321 111
Web: www.nestle.cz


Profil společnosti

Nestlé je největším výrobcem potravin a nápojů na světě. Zlepšuje kvalitu života a přispívá ke zdravější budoucnosti tím, že nabízí produkty a služby pro všechna období života, pro každý okamžik dne.

Miniprofil společnosti k nahlédnutí zde.

Historie Nestlé v ČR a SR

Výrobky Nestlé byly u nás prodávány před více než 120 lety.

Nejstarší doložená zmínka související s obchodními aktivitami společnosti Nestlé na našem území je z roku 1890. Právě 16. června tohoto roku v 11:30 hodin byla zaregistrována s platností pro naše země jako grafická ochranná známka etiketa pro Nestle’s Kindermehl. Jak dokládá připojená inzerce uveřejněná v pražských Humoristických listech, základní sortiment byl dodáván do prodeje už v roce 1892.

Přímé obchodní zastoupení Nestlé v Praze pravděpodobně vzniklo nedlouho po vyhlášení samostatné Československé republiky, protože již v roce 1918 byl jmenován první ředitel společnosti pro toto území.

V meziválečném období uvedla Nestlé do provozu 1. závod na výrobu dětské výživy v tehdejší ČSR .

V roce 1935 byla v Praze založena samostatná společnost »Nestlé a.s. pro výrobu a prodej potravin« se sídlem v Sokolské ulici. V následujícím roce byl uveden do provozu první závod v Moravském Krumlově. Nestlé se tak stalo prvním výrobcem sušeného mléka a dětské výživy v ČSR.

Po několika letech byl v Hlinsku vybudován a uveden do provozu moderní větší závod na výrobu mléčné kojenecké výživy a dalších mléčných výrobků. Nestlé pro své zaměstnance zde dokonce zřídilo novou železniční stanici, která je v provozu dodnes. Přímá kontinuita podnikání Nestlé v Československu byla přerušena znárodněním průmyslu v roce 1948. S výrobky Nestlé se v dalších desetiletích mohli tuzemští spotřebitelé setkat pouze ve velice omezeném rozsahu.

V roce 1992 se společnost Nestlé stala jedním z prvních a nejvýznamnějších zahraničních investorů na území ČR i SR.

Společnost Nestlé založila distribuční společnost Nestlé Food, s.r.o v Praze. Tato společnost vybudovala obchodní síť, která domácímu trhu opět nabídla tradiční značky jako rozpustnou kávu NESCAFÉ, kojeneckou výživu Nestlé či kulinářské výrobky MAGGI.

Nestlé se stala jedním ze strategických partnerů při privatizaci a.s. Čokoládovny. Tento krok jí umožnil navázat na dlouhou domácí tradici výroby čokolády a cukrovinek vybudováním silných značek jakými jsou například ORION, DELI, GRANKO,BON-PARI, JOJO nebo HAŠLERKY. Zároveň rozsáhlý investiční program vytvořil dobré podmínky pro konkurenceschopnost domácí produkce z hlediska kvality i ceny.

Na Slovensku společnost Nestlé privatizovala v roce 1992 závod Carpathia v Prievidzi.

Tradice potravinářské výroby tohoto závodu sahá až do roku 1875 a investice společnosti Nestlé z něj vytvořila významného výrobce především dehydrovaných polévek a bujónů pod značkami MAGGI a Carpathia. K dalšímu sortimentu výrobků závodu patří výroba koření, polévkových knedlíčků a omáček.

Zároveň založením společnosti Nestlé Food, s.r.o., Prievidza vznikly podmínky pro uvedení celé široké palety výrobků Nestlé na slovenský trh. K řízení prodejní sítě vznikla obchodní kancelář v Bratislavě.

Rozdělení Čokoládoven v roce 1999 připravilo podmínky pro budoucí integraci aktivit Nestlé.

Rozdělení akciové společnosti Čokoládovny vznikla k 1.1.1999 následnická společnost Nestlé Čokoládovny, a.s. Tato společnost převzala výrobu čokolády a cukrovinek a soustředila jí do závodů Zora v Olomouci a Sfinx v Holešově u Kroměříže. Olomoucká čokoládovna se tak stala nejvýznamnějším výrobcem ve své kategorii a to především díky širokému portfoliu výrobků ORION.

Dokončení integrace Nestlé v novém tisíciletí

Od začátku roku 1999 začaly být veškeré aktivity Nestlé v ČR a SR koordinovány jedním vedením. Od tohoto roku také sídlí ředitelství Nestlé v areálu v Praze – Modřanech. Ke dni 1. 10. 2001 se spojily společnosti Nestlé Food a Nestlé Čokoládovny na českém trhu do společnosti Nestlé Česko, s.r.o. Ke stejnému datu byla slovenská společnost přejmenována na Nestlé Slovensko s.r.o..

Nová centrála Nestlé v pražských Modřanech

V roce 2005 Nestlé uvolnila již nevyužívaný průmyslový areál v Praze – Modřanech developerskému projektu „Belárie Park“, který v nadcházejících letech přeměnil nevyužívané průmyslové objekty a plochy v atraktivní bytovou architekturu. Nová centrála Nestlé se v této lokalitě otevřela v červenci následujícího roku.

Na trh vstupuje super prémiová značka kávy

Od roku 2006 se u nás působení Nestlé rozšířilo o divizi Nespresso, uvádějící na trh prémiové kávové systémy a provozující v Praze jeden boutique v Pařížské ulici a druhý v obchodním centru Černý most a jeden boutique v Brně.

Divize Nestlé Health Science pomáhá řešit zdravotní obtíže

Založena divize Nestlé Health Science, která se zaměřuje na vývoj nutričních terapií, které mění přístup v péči o zdraví. Cílem je podpořit roli nutriční terapie v péči o zdraví lidí, pomoci jim s jejich obtížemi a zapojit se i do oblasti prevence tak, aby se zpomalil a snížil růst výskytu chronických onemocnění. Výrobky této divize jsou volně prodejné i na předpis, pomáhají lidem řešit mnoho různých obtíží – např. vrozené poruchy metabolizmu, gastrointestinální problémy, potravinové alergie, příznaky stárnutí apod.

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.