Facillity Management Journal

VYSOCE RIZIKOVÁ MÍSTA A POVRCHY

Veřejné prostory, ať už to jsou školy, úřady, nemocnice, čerpací stanice, nákupní centra a vstupní haly obecně, jsou místa, kde je vždy vysoké riziko přenosu infekce. Do styku zde přichází mnoho různých osob, které se dotýkají stejných povrchů, jako jsou skla posuvných dveří, sedadla v čekárnách, dotykové obrazovky, tlačítka výtahů, kliky, zábradlí a různé vypínače.

VÁŠ NÁVŠTĚVNÍK PŘEDSTAVUJE HYGIENICKÉ RIZIKO

Hlavní vchod je místem, kterým do budovy vstupuje většina zaměstnanců, pacientů, studentů, návštěvníků. Tito často cestují někdy i na velké vzdálenosti veřejnou dopravou nebo autem, než vstoupí do vašich dveří. Mnozí z nich přijdou do kontaktu s povrchy a s personálem uvnitř budovy, aniž by si před vstupem umyli nebo vydezinfikovali ruce.
Váš návštěvník tak může představovat hygienické riziko. Mohl mít hlad a dát si hamburger v rychlém občerstvení, možná předtím natankoval na čerpací stanici nebo použil toaletu a při těchto běžných činnostech mohl být vystaven různým hygienickým rizikům.

NENÍ DŮVOD VYHÝBAT SE RESTAURACÍM RYCHLÉHO OBČERSTVENÍ

Tým londýnské Metropolitní univerzity navštívil 8 restaurací známého řetězce rychlého občerstvení a odebral vzorky ze všech objednávkových dotykových obrazovek. Překvapilo je množství nalezených střevních a fekálních bakterií, které mohou způsobit takové infekce, kvůli nimž lidé končí v nemocnicích.
Překvapivé je, že většina klientů jí rukama bezprostředně po objednání. Není důvod vyhýbat se restauracím rychlého občerstvení, ale důvod, proč si po výběru jídla umýt ruce, tady je.

NENÍ DŮVOD VYHÝBAT SE ČERPACÍM STANICÍM

Výzkum mikrobiologa Charlese Gerby z Arizonské univerzity odhalil, že 71 procent vzorků klik benzinových pump bylo „vysoce kontaminovaných“ druhy bakterií, které jsou nejvíce spojovány s onemocněním. Opět to není důvod vyhýbat se čerpacím stanicím, ale používat obvykle nabízené jednorázové rukavice. Umývárny na čerpacích stanicích mají špatnou hygienickou pověst. Proto mnoho cestujících toalety obchází a mikroby si nosí přímo do auta, zatímco jiní si ruce myjí nedostatečně. V britské studii 99 % dotázaných na toaletách dálničních čerpacích stanic tvrdilo, že si po použití toalet umylo ruce. Elektronické záznamové zařízení ukázalo, že pouze 32 % mužů a 64 % žen si ruce skutečně umylo. Znovu opakuji, že není důvod vyhýbat se toaletám, když příroda volá, stačí mít v autě malý dezinfekční sprej.

ROZBITÍ ŘETĚZCE ŠÍŘENÍ INFEKCÍ

Na základě výše uvedených příkladů se asi shodneme, že návštěvníci veřejných a vstupních prostor představují možné hygienické riziko. Částečně díky nim platí pro vstupní halu to, co platí pro dotykové plochy ve všech vysoce frekventovaných prostorách.
To znamená, že k ochraně zaměstnanců, pacientů, studentů a návštěvníků před nákazou (např. při epidemii chřipky) potřebujeme účinná hygienická opatření. Hygiena je o prevenci a přerušení řetězce šíření infekce. Spíše než na místa nebo povrchy by se hygiena měla zaměřit na scénáře – neboli „rizikové momenty“, ke kterým dochází, když se lidé pohybují ve veřejných prostorách.

OMEZTE MOKRÉ MYTÍ NA NEZBYTNOU ÚROVEŇ

Často dotýkané povrchy by měly být pravidelně a ve správný okamžik čištěny a dezinfikovány. Tento cílený způsob hygieny předpokládá, že škodlivé zárodky mají omezený čas na růst a šíření. V závislosti na vyhodnocení rizik lze dezinfikovat otíráním, postřikem nebo použitím čisticího dezinfekčního prostředku. Mikrobi milují vlhké prostředí pro svůj vývoj, takže pomáhá omezení mokrého čištění na nezbytně nutnou míru a snažit se čistit co nejsušeji. Dobrou volbou jsou certifikované antibakteriální utěrky z mikrovlákna, které dokáží odstranit téměř 99,99 % bakterií a zárodků bez použití čisticího nebo dezinfekčního prostředku. Vedle toho nabídněte různé možnosti dezinfekce rukou, bezdotykové dávkovače na stojanu s informacemi u vchodu, abyste ovlivnili chování příchozích. Mechanický dávkovač v blízkosti výtahu a malá balení s pumpičkou na recepci nabízejí také vhodné řešení.

NENÍ DŮVOD VYHÝBAT SE NÁVŠTĚVÁM

Závěrem lze říci, že není důvod vyhýbat se návštěvám. Jen je dobré si uvědomit riziko, které mohou představovat, a uplatňovat účinná a cílená hygienická opatření!

 

Text: Frans Witpeerd

Obr.: Vecteezy

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.