Facillity Management Journal

Tématu cirkulární ekonomiky se v posledních letech právem dostává stále více pozornosti. Je klíčovým prvkem dekarbonizace evropského průmyslu a zároveň je jedním z témat nefinančního reportingu ESG. Přesto firmy i státní instituce mnohdy tápou, jak k cirkulární ekonomice přistoupit. Protože v CIRA Advisory věří, že prvním krokem ke změně je vzdělávání, spouští začátkem roku 2023 Cirkulární akademii – komplexní vzdělávací program, který přinese účastníkům podrobný vhled do tématu cirkulární ekonomiky i témat s ní souvisejících – od ESG, přes digitalizaci a úspory až po Life cycle analýzu a uhlíkovou stopu. Hlavním cílem je naučit účastníky, jak tato témata zasadit do reálného prostředí jejich organizace.

 

Co říká Circularity Gap Report 2022?

Jen 8,6 % primárních materiálů se vrací zpět do ekonomického života. Přes 90 % materiálů se po spotřebě produktu stává odpadem bez dalšího využití.
Tento graf z Circularity Gap Report 2022 ukazuje, jak rapidně roste globální tempo spotřeby materiálů. V období pěti let od přijetí Pařížské dohody (2016) do přijetí Glasgowského paktu o klimatu (2021) bylo vytěženo o 70 % více primárních materiálů, než je aktuální biokapacita Země (schopnost ekosystémů doplňovat to, co z nich lidé odčerpávají a pohlcovat odpady, které produkují, v rámci současné úrovně technologií a čerpání zdrojů). A toto tempo dále roste.

Co vám může nabídnout cirkulární ekonomika a co se dozvíte na Cirkulární akademii?

Cirkulární ekonomika přináší firmám řadu ekonomických benefitů – umožňuje snížit náklady na výrobní materiál, podporuje lokálnost a soběstačnost, energetickou bezpečnost a snižuje uhlíkovou stopu lidské činnosti. Řeší ale také řadu problémů, se kterými se jako lidstvo potýkáme.

A právě o těchto aspektech bude komplexní vzdělávací program Cirkulární akademie. Probere se potenciál cirkulárních principů, ukáží se příklady firem, kde už fungují cirkulárně a půjde se do hloubky i v dalších tématech, které s cirkulární ekonomikou souvisí – od ESG a legislativy, přes uhlíkovou stopu až po digitalizaci. A to formou online prezenčních kurzů, intenzivní letní školy nebo na individuálních seminářích a přednáškách.

 

„Cirkulární akademie je prvním a jediným komplexním vzdělávacím centrem svého druhu v České republice a na Slovensku. Pokud se zapojíte, získáte nejen know-how z oblasti cirkulární ekonomiky, ale také podpoříte aktivity, které mají z dlouhodobého hlediska smysl.“
Dagmar Milerová Prášková programová manažerka, CIRA Advisory

 

 

Můžeme si takové plýtvání zdroji dále dovolit? Cirkulární ekonomika přitom nabízí trvale udržitelné řešení, jak uspokojit lidské potřeby, ale zároveň se chovat šetrně k přírodním zdrojům. Právě o jejím potenciálu a možnostech budou i vzdělávací programy Cirkulární akademie.“

Laura Mitroliosová, CEO CIRA Advisory

 

 

Cirkulární akademie 2023 v číslech

30+ lektorů se zkušenosti z praxe

6 prezenčních workshopů

bloků online výuky

3 celodenní školení letní školy

exkurze v průběhu roku

Jak se můžete zapojit do Cirkulární akademie?

Vzdělávací kurzy pro firmy i jednotlivce 

Různé vzdělávací programy v Cirkulární akademii jsou vhodné pro manažery CSR, ESG a udržitelnosti, zaměstnance z oddělení nákupů nebo provozu, státní zaměstnancestartupisty a další profesionály se zájmem o udržitelnost a aktuální trendy.

 

Aktivity Cirkulární akademie v roce 2023:

 

Text: Dagmar M. Prášková a tým CIRA Advisory s.r.o.
Foto: Cirkulární akademie, Pixabay

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.