Nikdy dříve nebylo efektivní čištění a kvalitní řešení hygieny rukou tak zásadní pro výkonnost organizace. Oba prvky ve vysoké míře přispívají ke správné hygienické praxi, která chrání zaměstnance, pacienty, studenty nebo návštěvníky. Současně vidíme rostoucí požadavky v oblasti udržitelnosti, bezpečnosti, optimalizace nákladů a v neposlední řadě spokojenosti uživatelů.
Úkol facility manažera je stále náročnější a udržet si kontrolu nad provozem je těžké. Zlepšování se pod tlakem nákladů může být ještě těžší. Je evidentní, že je potřeba optimalizovat využití úklidového personálu a materiálů. Přestože jsou facility manažeři zvyklí na různé výzvy, nízké marže, vysoký počet zaměstnanců a napjatý trh práce, budou potřebovat více dat, analýz a znalostí. Nastává doba, kdy přichází na pomoc technologie. Úklid a hygienu bude možné optimalizovat na základě rozhodnutí a strategií vycházejících z dat místo používání pouhé intuice. Sběr těchto dat je možný díky senzorové technologii, softwaru a dalších technologií, které propojují a vyměňují si data přes další zařízení a systémy prostřednictvím komunikačních sítí.
Spolupráce těchto technologií umožňuje sběr dat např. o činnostech, zařízeních, dodržování předpisů a prostorách, jako jsou nemocniční pokoje, kanceláře a umývárny. Díky analytickým schopnostem technologií a datům v reálném čase pak budeme přesně vědět, kdy a kde je co potřeba, optimalizovat zdroje a trávit čas tím, co je důležité. Díky vestavěným reportovacím systémům budeme moci monitorovat odvedenou práci, zvýšíme efektivitu, ušetříme čas a optimalizujeme úkony, jako jsou kontroly dávkovačů. Zamezíme zbytečnému vyprazdňování poloprázdných košů a snížíme plýtvání produkty.
O tom, že data v reálném čase zefektivňují např. úklid a údržbu umýváren, se dozvídáme z různých výzkumů společnosti Essity. Ukazují, že dávkovače hygienických potřeb obsahují náplň po 99 % času a není tedy třeba je znovu doplňovat. Jsme-li díky datům v reálném čase informováni o stavu náplní, umožní to snížit počet kontrol dávkovačů o 91 % – ušetří se tak stovky hodin ročně a 20 % času. Eliminací kontrol úklidu a dávkovačů mohou pracovníci úklidu reagovat na skutečné potřeby prostor budovy. Moderní datové technologie monitorují dodržování hygieny rukou. První a dnes jediný elektronický monitorovací systém hygieny rukou, který dokáže měřit a hlásit dodržování hygieny rukou na základě 5 momentů WHO, poskytuje DebMed, tj. současný SC Johnson Professional. Přestože technologie postupně nahrazují manuální způsob sběru dat v nemocnicích, pokud jde o hygienu rukou, v tomto odvětví se stále spoléhá především na přímé pozorování. A to i přesto, že z publikované literatury je zřejmé, že údaje získané přímým pozorováním přinášejí méně než 3 % všech příležitostí. Kromě toho je míra pozorování posuzována kriticky kvůli často citovanému Hawthornovu efektu (reaktivita, při níž jednotlivci mění určitý aspekt svého chování v reakci na vědomí, že jsou pozorováni).
Všichni vidíme, že význam technologií v našem každodenním životě i v zaměstnání trvale roste. Změna je nevyhnutelná a mnohé z nás často nutí opustit komfortní zónu. Děláme chyby, ze kterých se učíme, což často nastartuje změnu obchodního modelu. Je potřeba nebát se začátku a konání. Jen tak má člověk šanci zůstat konkurenceschopný a využít možností, které se mu naskytnou. Nové technologie pouze vytvářejí šance; záleží na našem myšlení a kreativitě, jak je využijeme.
Na facility managerovi bude, aby ve správný okamžik učinil správná rozhodnutí.
FRANS WITPEERD
Spoluzakladatel, spolumajitel a obchodní ředitel společnosti Apex Central Europe, s.r.o. Narodil se v nizozemském Utrechtu, od roku 2000 žije v České republice. Vystudoval vysokou ekonomickou školu se specializací na marketing.
„Jsem přesvědčen, že musíme naše klienty podporovat v tom, co je pro ně skutečně důležité, a přizpůsobit řešení individuálním potřebám.“