Facillity Management Journal

Společnost ISS International, česká pobočka největší a nejstarší světové firmy v oblasti facility managementu, loni zvýšila svůj zisk o čtvrtinu, počet zaměstnanců narostl o 10 %. ISS chce dále růst, zároveň chce významně pozměnit standardy na českém trhu práce při využívání často přehlížených pozic především u agenturních zaměstnanců. Soustředí se i na rozvoj digitalizace a využívání umělé inteligence.

Česká pobočka společnosti ISS International vykázala v loňském roce tržby ve výši 337 milionů korun. Po odečtení mimořádných vlivů je to meziročně o 10 procent více. Provozní zisk společnosti vzrostl o 26 % na 10,2 milionu korun. ISS loni zvýšila počet zaměstnanců o 10 %, na českém trhu tak nyní zaměstnává 300 lidí.

 „V letošním roce se zaměříme na další růst na českém trhu, chceme jej mj. dosáhnout větší digitalizací a využíváním umělé inteligence. Největším tématem je pro nás ale trh práce. Především agenturní pracovníci na něm nemají rovné podmínky, chceme to změnit a být v této oblasti leadrem celého trhu,“ říká generální manažer ISS Michael Almasy. Celková aktiva společnosti v ČR přesahují 120 milionů korun.

ISS pro své firemní klienty zajišťuje různé služby související se zprávou budov, jako jsou údržba budov, úklidové služby nebo provoz firemní kantýny. „Máme proto řadu vlastních zaměstnanců v pozicích, které jsou na trhu často přehlíženy a k jejich obsazení jsou standardně využíváni agenturní pracovníci. V takovém případě pak tito pracovníci nemají často žádné základní sociální jistoty, jako je férová mzda, zdravotní pojištění nebo nárok na dovolenou. Naším hlavním cílem je změnit celý český pracovní trh, proto chceme jít příkladem. Nabízíme i těmto pozicím práci na hlavní pracovní poměr s odpovídající odměnou,“ zmínil Michael Almasy. 

„A tak třeba i uklízečky mají v návaznosti na pracovní smlouvu jistotu stálého zaměstnání, čerpají normální placenou dovolenou nebo si mohou vzít sick day. To u těchto profesí – bohužel – není standard,“ dodal Michael Almasy s tím, že ISS chce tento přístup trhu změnit.

Druhým stěžejním tématem je pro ISS digitalizace a automatizace služeb, v loňském roce spustila např. automatický nákupní modul pro jednoduché řízení objednávek. „I pro nás je velkou výzvou rychlý nástup umělé inteligence. Začínáme např. zavádět QR kódy, které nám umožní efektivně řídit úklid v každé místnosti, testujeme i první úklidové roboty,“ dodal Michael Almasy.

ISS International Czech Republic je dceřinou společností dánské ISS A/S. Ta je největší a nejstarší světovou společností podnikající v oblasti facility managementu. Za loňský rok vykázala skupina provozní zisk ve výši 2,85 miliardy dánských korun (zhruba 9 miliard Kč). Skupina zaměstnává přes 350 tisíc zaměstnanců ve více jak 30 zemích světa, obsluhuje přes 40 tisíc firemních klientů.

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.