Facillity Management Journal

Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvedla v říjnu na český trh air-e – svůj první samostatný generátor nanoe™X. Tato technologie dokáže mimořádně účinně eliminovat ze vzduchu viry, pyly, bakterie či plísně. Je ideálním řešením do kanceláří a jiných prostor, kde čištění vzduchu nemá v repertoáru stávající vzduchotechnika, jelikož air-e lze instalovat na stropní podhled bez komplikovaných potrubních prací. Novinka se tak hodí například facility managerům do hotelů, obchodních center, kanceláří a dalších prostor, kde je kvalita vzduchu absolutní prioritou.

Společnost Panasonic se kromě vytápění a chlazení budov věnuje po desetiletí kvalitě vzduchu vnitřních prostor v rezidenčních i komerčních projektech. První verzi technologie nanoe™, která využívá k čištění vzduchu hydroxylové radikály, vyvinula japonská společnost již v 90. letech minulého století. Jak přesně tato technologie funguje? A v čem spočívá účinnost její nejnovější varianty nanoe™X, která je zabudována v generátoru air-e?

„Nanoe X generuje hydroxylové radikály OH. Ty se přirozeně vyskytují v přírodě a dokážou zabránit množení virů, bakterií či plísní tím, že se vážou na nežádoucí škodlivé částice obsažené ve vzduchu, které inhibují a rozkládají jejich buněčnou strukturu. Tyto volné radikály OH odeberou vodík z nežádoucí částice, následkem čehož se rozkládá buněčná struktura této částice a vzniká zcela neškodná molekula vody H2 O, obsažená ve vzdušné vlhkosti. Technologie nanoe X vygeneruje miliardy těchto radikálů za sekundu. Navíc nanoe X velmi účinně redukuje zápach, a poradí si dokonce i s tabákovým kouřem, který během dvou hodin odstraní z 90 %,“ prozrazuje Radek Vanduch, hlavní technik Panasonic Heating & Cooling Solutions.

 

AIR-E – LEHKÝ, TICHÝ A ÚSPORNÝ

Panasonic air-e přichází v kompaktním, moderním a snadno instalovatelném provedení, které váží jen 1,3 kg. Provoz jednotky je navíc mimořádně tichý – pouhých 27 dB(A) v diskrétním režimu. To odpovídá „hluku“, který způsobuje například padající listí. Air-e se především hodí jako dodatečné řešení do kanceláří a jiných prostor, kde čištění vzduchu nemá v repertoáru stávající vzduchotechnika, jelikož zařízení lze instalovat na stropní podhled bez komplikovaných potrubních prací. Montáž air-e je navíc mimořádně rychlá, protože se jednotka zapojuje stejně jednoduše jako stropní světlo. Po spuštění pak air-e funguje spolehlivě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. A navíc úsporně. Jeho spotřeba činí pouhé 4 W za hodinu. Při ceně například 7 Kč za 1 kWh tak vyjdou roční náklady nepřetržitého provozu generátoru air-e na pouhých 245 Kč. Jedno zařízení je vhodné pro prostory kolem 20 m2, ale v místnosti může být instalováno více jednotek, aby bylo zajištěno, že technologie nanoe™X zlepší kvalitu vzduchu v celém objektu.

Pro více informací navštivte www.aircon.panasonic.eu.

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.