Facillity Management Journal

ROZHOVOR S BARTOLOMĚJEM HOLUBÁŘEM, SPOLUZAKLADATELEM BLOCKS, NEJEN O HLOUPÝCH LOCKERECH NA KLÍČE

 

BARTOLOMĚJ HOLUBÁŘ vystudoval Průmyslový design na Fakultě architektury ČVUT. V průběhu studia spoluzaložil startup Blocks zaměřený na technologie a design chytrých boxů. Jejich produkt oslovil velké mezinárodní firmy se zázemím v Praze, odkud se rozrůstá na ostatní trhy a do dalších odvětví

 

Lockery Blocks, pokud pomineme jejich základní funkci, tedy ukládání osobních věcí zaměstnanců, jsou dnes spíš nástroje pro zefektivnění logistiky. Můžete popsat hlavní benefity z pohledu facility managera?

BH: S Blocks automatizujeme nejrůznější logistické procesy, a tedy zefektivňujeme pohyb jakékoliv fyzické věci v kanceláři. Výrazně tak šetříme provozní náklady, čas a nervy. Zkrátka děláme v kancelářích pořádek. V praxi a kontextu lockerů to znamená, že z recepcí například mizí hromady balíčků a zaměstnanci si je pohodlně vyzvedávají v lockerech, až se jim to hodí. V lockerech si zaměstnanci také pohodlně uloží své věci, ale zároveň slouží třeba i jako bezobslužné místo pro předání klíčů od auta, nebo třeba pro kolegu, který je zrovna na home office. Příjemce vždy automaticky obdrží přístupový kód a vyzvedává bezpečně, 24/7. Každý pohyb věcí i použití se automaticky zaznamenává a případně reportuje na příslušné osoby či oddělení.

Kdo jsou typičtí klienti Blocksů?
BH: Firmy se 40+ zaměstnanci v kanceláři, které hledí dopředu. Nechtějí hloupé úložné lockery, ale vnímají lockery jako parťáka, který jim vyřeší problémy i v mnoha dalších oblastech než jen osobní úložiště pro zaměstnance. Zároveň se nechtějí zabývat zbytečnostmi, jako je zapomenutý klíček od skříňky nebo přístupová karta, a hledají řešení, které se bude vyvíjet s jejich potřebami.

Jak se vyvíjí a bude vyvíjet portfolio služeb, které do sebe lockery integrují?
BH: Krásné je, že se vyvíjí spolu s dobou. Zpočátku jsme v návaznosti na růstu balíčků v kanceláří začali s kombinací funkcí zpracování balíčků a osobních úložných lockerů. S covidem jsme poté reagovali na potřebu bezkontaktnosti a doplnili funkce například o bezpečné předání mezi kolegy. S potřebou flexibility se aktuálně rozšiřujeme o další způsoby využití, které zabezpečují časově nezávislé předání a výdej. Nedávno jsme například instalovali vyšší desítky lockerů pro brněnskou firmu Kiwi.com pro výdej IT techniky pro zaměstnance. Ti vyzvedávají, až když jsou v kanceláři, a nejsou závislí na pracovní době IT oddělení.

Lockery mohou mimo jiné řešit tzv. klíčový management, tedy noční můru nejednoho facility managera. Jak?
BH: Blocks totiž ví, kde a u jakého uživatele se daný klíč nachází. Scénářů je mnoho. Pokud tak např. jeden zaměstnanec přijede o půlnoci a potřebuje předat klíč druhému, který jej potřebuje v 6 ráno, Blocks se o to postará. Automaticky a bezpečně předá přístup ke klíči v boxu a druhý kolega hned ráno vyzvedává a jede. Facility manager jen dostane potvrzení, a nemusí tak řešit zbytečné potkávání či zajištění předání přes někoho jiného.

S Blocks měníte pohled na význam slova skříň. Jaký byl proces návrhu produktu?
BH: Primární bylo plně porozumět potřebám zákazníka a jeho logistickým procesům, které jej jen zdržují, zaměstnávají a nepřinášejí žádnou hodnotu. No a protože jsme byli všichni technologičtí nadšenci, tak nás to muselo i uživatelsky bavit. Dbali jsme na příjemnost uživatelského rozhraní aplikace, online správy lockerů a často i design lockeru jako takového. Důležitá pro nás byla maximální čistota a modularita. Výsledný produkt v sobě musel elegantně skrýt veškerou potřebnou technologii. Celým návrhem se zároveň jako červená nit vinula ergonomie, dosahové vzdálenosti a funkční kompozice boxů, kde byl velkou inspirací umělec Piet Mondrian – mistr pravoúhlé kompozice.

Jak řešíte u lockerů jejich údržbu a provoz?
BH: Prakticky se jedná o nábytek s mozkem. Nejnáročnější je ten mozek – software, který držíme v chodu a jakékoliv případné úpravy či nové funkce nasazujeme vzdáleně na pár kliknutí, kdekoliv na světě. No a často právě dodáváme jen ten mozek, který zakomponujeme do nábytku klienta nebo jeho dodavatele. Tuto část pak necháváme na expertech v truhlařině nebo kovovýrobě.

Protože hlavní přidanou hodnotou skříněk je jejich software, který je spravuje a řídí, jak vaši klienti přistupují k ukládání a práci s daty v cloudu?
BH: Tím, že maximálně apelujeme na zabezpečení, a zároveň data, se kterými přicházíme do styku, se dají jednoduše anonymizovat, tak se v této oblasti s problémy nesetkáváme a implementace je poměrně rychlá.

Jinak asi bude klíčový management a předávání dokumentů skrze lockery řešit banka a jinak technologická firma?
BH: Všichni chtějí víceméně vyřešit podobný problém, jen každý zákazník má trochu jiné procesy, potřeby evidence a podobně. Software je navržen modulárně, a jsme tak schopni daný způsob využití napasovat na míru potřebám všech.

Na trhu lockerů je dominantním dodavatelem technologie nizozemský Vecos. V čem se liší vaše řešení od tohoto?
BH: V Blocks na lockery koukáme jako na prostředek k automatizaci nejrůznějších logistických procesů uvnitř kanceláří, jejichž fungování a výzvy se dynamicky vyvíjí v čase. Tradiční výrobci hardware elektroniky typu Vecos staví svůj systém okolo úschovy osobních věcí, což je jen kousek celé skládačky. V Blocks automatizujeme pohyb fyzických věcí v kancelářích jako celek a rozdílem je právě náš software. Ten zabezpečuje přehlednou správu a evidenci na jednom místě, dokáže se propojit s interními IT nástroji, MS Teams, nástroji typu Asana nebo třeba Slackem. Blocks tak vytváří software platformu, která může pohánět i elektroniku tradičních výrobců. Podobně jako operační systém u počítačů.

Jak velký je podle vás tuzemský trh s lockery? Máte k dispozici nějaká zajímavá data z EU nebo světového trhu?
BH: Obecně z hlediska lockerů je velikost dána počtem obyvatel. Z hlediska chytrých lockerů a technologie pro ně tak vycházíme primárně z dat čtverečních metrů A-class kanceláří, tedy typicky jednoho z prostředí, kde tyto lockery dávají smysl. Jen pro představu: čistě u kanceláří v regionu CEE je tak aktuálně prostor přibližně pro 2 miliony schránek.

Text: Radek Váňa
Foto: Blocks

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.