Facillity Management Journal
« Back to Glossary Index

V překladu by se dal použít pojem „Základní rok“.
Používá se pro srovnání různých období. Základním rokem je počáteční období, které se bere jako reference, většinou v konstrukcích indexů, rok, kterému je trvale přiřazena hodnota sto.
Tento základní rok je počáteční situací, od které se začíná při zpracování čísel indexů, zatímco srovnávaná situace se nazývá aktuální období nebo aktuální období. Zpracování indexů se základním rokem tedy umožňuje srovnání současné situace s odkazem na minulé období.
Nyní je index statistickým měřítkem, které zdůrazňuje změny v jedné nebo více proměnných souvisejících s časem. V ekonomii je indexová konstrukce velmi běžná. Tak například v ekonomii jsou konstruovány následující: cenové indexy, inflační index, index pracovní síly.
Základní rok je tedy v ekonomii nesmírně užitečný. Umožňuje to vypracovat časové řady. To znamená, že v ekonomii se stávají základním nástrojem pro shrnutí statistických informací o jedné nebo více ekonomických proměnných. Touto ekonomickou proměnnou může být například: míra inflace, hospodářský růst, výroba, ceny.
Požadavek na výběr základního roku:
Pro správnou volbu základního roku je nutné splnit určité podmínky, hlavní podmínky jsou následující:
– Že zvolený rok je obdobím relativní a ekonomické stability. Takže v tomto nebyly zaznamenány žádné aktivity ani ekonomické jevy příslušných velikostí. Například inflační procesy, politické nepokoje, období ekonomické recese atd.
– Že zvolené období není příliš vzdálené, protože to musí být reprezentativní období typu ekonomiky současného nebo aktuálního období. – Je také nutné vzít v úvahu existenci dobrých statistických informací a informací obecně.
– Pokud naopak tyto aspekty nebudou brány v úvahu, budou výsledky jako referenční prostředky chybné.


Náš tip

Potřebujete pomoct s marketingem nebo PR v oblasti facility managementu, BIM a souvisejících oborech?
Obraťte se na vydavatele Facility Management Journaluagenturu Idealab.
Specializujeme se na B2B marketing a tvorbu obsahu.
Váš kontakt: Radek Váňaradek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476
Tým Idealab je připravený pracovat i pro vás.
Projděte si podrobný popis toho, co umíme v sekci Naše služby, přečtěte články na blogu Idealab.

Lidé na našem webu nejčastěji hledají tyto služby

Další tipy a pojmy z oblasti facility managementu.
Zpět na Slovník facility managementu

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.