Facillity Management Journal
« Back to Glossary Index

Normy ISO jsou mezinárodní standardy, které vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (v anglickém originálu International Organization for Standardization), odtud zkratka ISO. Jedná se o organizaci koordinující normalizační technické činnosti v mezinárodním měřítku k usnadnění spolupráce v oblasti vědy, techniky a hospodářství. Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO), se sídlem v Ženevě, byla založena v roce 1946. Tehdejší ČSR byla jedním ze zakládajících členů.
Tvorbou mezinárodních standardů jsou pověřeny technické komise pro jednotlivé oblasti působnosti. O návrzích jednotlivých standardů vždy hlasují členové Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO). Schválený standard nese označení „ISO“.
Z mezinárodních standardů vycházejí normy evropské označené „EN“.
Následně pak standardy mohou přejímat jednotlivé státy. Po překladu do národního jazyka získá standard označení „ČSN“. Národním zástupcem Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) pro Českou republiku je Český normalizační institut.
Jednotlivé normy se vztahují k různým systémům řízení (např. kvality, bezpečnosti, environmentálním řízením atd.). Jednotlivé normy jsou koncipovány tak, aby byly použitelné pro organizace všech typů a velikostí a navazují svojí strukturou na normu ČSN EN ISO 9000 tak, aby bylo možno vytvořit efektivně fungující, integrovaný systém řízení organizace.


Náš tip

Potřebujete pomoct s marketingem nebo PR v oblasti facility managementu, BIM a souvisejících oborech?
Obraťte se na vydavatele Facility Management Journaluagenturu Idealab.
Specializujeme se na B2B marketing a tvorbu obsahu.
Váš kontakt: Radek Váňaradek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476
Tým Idealab je připravený pracovat i pro vás.
Projděte si podrobný popis toho, co umíme v sekci Naše služby, přečtěte články na blogu Idealab.

Lidé na našem webu nejčastěji hledají tyto služby

Další tipy a pojmy z oblasti facility managementu.
Zpět na Slovník facility managementu

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.