Facillity Management Journal
« Back to Glossary Index

V překladu „inteligentní budova“, „chytrá budova“.
Nejzákladnějším typem je inteligentní budova, která používá technologie ke sdílení informací o tom, co se v budově děje mezi jednotlivými systémy, aby optimalizovala provoz budovy. Tyto informace se pak používají k automatizaci různých procesů, od vytápění a větrání až po klimatizaci a bezpečnost.
Hlavním rysem inteligentních budov je, že základní systémy jsou v nich propojeny (vodoměry, čerpadla, vzduchotechnické a klimatizační jednotky, požární systémy, napájení, osvětlení, přístupové systémy atd.). Díky tomuto propojení je budova „inteligentní“ – je to schopnost systémů spolu mluvit. Senzory jsou nedílnou součástí inteligentních budov a hrají důležitou roli při shromažďování údajů, aby informovaly o tom, kam alokovat zdroje. Například mohou poskytovat informace o tom, kde jsou lidé v určitých denních dobách a v kterých oblastech je vysoký provoz. Důležité je, aby systémy shromažďovaly a analyzovaly informace neustále a v reálném čase. Shromažďovaná data se musí zabezpečit tak, aby nemohly být zneužity v souvislosti s ochranou osobních údajů.
Implementace inteligentních systémů v budově má mnoho výhod, od nákladové efektivity až po zlepšení ekologických údajů o stavbě.


Náš tip

Potřebujete pomoct s marketingem nebo PR v oblasti facility managementu, BIM a souvisejících oborech?
Obraťte se na vydavatele Facility Management Journaluagenturu Idealab.
Specializujeme se na B2B marketing a tvorbu obsahu.
Váš kontakt: Radek Váňaradek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476
Tým Idealab je připravený pracovat i pro vás.
Projděte si podrobný popis toho, co umíme v sekci Naše služby, přečtěte články na blogu Idealab.

Lidé na našem webu nejčastěji hledají tyto služby

Další tipy a pojmy z oblasti facility managementu.
Zpět na Slovník facility managementu

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.