Facillity Management Journal

Vizionáři realitního trhu? Ajťáci, kteří si hrají s velkými daty? Prop-tech není žádná nafouknutá bublina, ale regulérní směr vývoje, který spojuje aplikace, startupy, a formuje tak budoucnost trhu nemovitostí. Společně s Česko-slovenskou asociací proptech jsme vybrali pět startupů a aplikací, které byste neměli minout. Pět nejrychleji rostoucích řešení v property managementu.

BEIT
BeiT poskytuje digitální řešení pro komplexní správu budov a energií. S pomocí IoT zařízení, automatizace, energetického managementu a umělé inteligence dokáže výrazně zefektivnit činnosti správců. Šetří jejich mzdové náklady, ale i náklady domácností na energie a služby. Pomáhá spravovat již přes 40 tisíc bytů.

FLAT ZONE
Je proptechový projekt, který se specializuje na analýzu rezidenčního trhu. Pro zájemce o bydlení nabízí agregátor www.flatzone.cz, který shromažďuje celou nabídku českých developerských projektů na jedno místo. Pro realitní firmy nabízí aplikaci Flat Zone Studio, ve které je možné jednoduše vytvářet komplexní analýzy o trhu nemovitostí. Flat Zone byl založen v roce 2017, od té doby projekt dodal své služby 50 firmám na českém trhu a v roce 2021 rozšířil své působení na Slovensko.

 REALPAD
Je technologický partner evropských realitních developerů, investičních skupin a specialistů na správu portfolia nemovitostí. Od založení v roce 2012 se tým stojící za Realpadem specializuje na vývoj propracovaných a uživatelsky přívětivých digitálních produktů, které klientům pomáhají automatizovat procesy, prohloubit vztah se zákazníky a v neposlední řadě hladce a efektivně prodat či pronajmout nemovitosti. Ze svého pražského sídla si dosud Realpad našel cestu k více než 120 klientům v 12 evropských zemích. Společnost řídí její zakladatel Marián Škvarek.

SPACEFLOW
Je česká proptech firma, která se podílí na trendu „space as a service“ (SPaaS). V jedné digitální platformě spojuje pronajímatele a nájemce a poskytuje přístup ke službám a vybavení budovy na jedno kliknutí. Aplikace uživatele propojuje s jejich budovou díky funkcím zaměřeným na rezervace, platby, komunitu, akce a služby. Spaceflow slouží také jako platforma pro IoT a další smart building integrace, například bezklíčové odemykání. Díky propojení všech těchto složek – lidí, služeb i technologie – přináší lepší zážitek z užívání budov a zvyšuje jejich hodnotu pro majitele a stávající i potenciální nájemce. V současnosti je platforma Spaceflow přítomna ve více než 200 nemovitostech v 18 zemích světa, například ve Velké Británii, německy mluvících zemích a Beneluxu.

SHARRY
Je softwarová firma, která – velmi zjednodušeně řečeno – vyvíjí řešení, díky kterému si lidé v kancelářských budovách mohou dveře nebo turnikety otevírat pohodlně svým telefonem místo plastové karty. Jedna mobilní karta funguje jako virtuální klíč od všech poboček dané firmy po světě. V té samé aplikaci si uživatel zároveň přivolá výtah, rezervuje místo k parkování, objedná oběd s donáškou až do kanceláře, zajistí virtuální vstupenku pro návštěvy, zjistí volný/obsazený pracovní stůl, nahlásí jakoukoli závadu v budově… Celkem je možné v ekosystému propojit více než 50 funkcí. Sharry používají desítky tisíc uživatelů v prémiových budovách, jako je mrakodrap One Vanderbilt na Manhattanu, Spark ve Varšavě, Campus 6 v Bukurešti nebo již brzy na Masaryčce v Praze. Firma Sharry působí na trhu od roku 2016 a zaměstnává více než 50 lidí nejen v ČR.

ČESKÁ A SLOVENSKÁ PROPTECH ASOCIACE je místem, kde se rozvíjejí místní proptech startupy a kde realitní společnosti hledají inovativní řešení a nápady. Konečným cílem asociace je zefektivnit realitní průmysl a udělat ho přívětivějším pro zákazníky.
www.csproptech.com

Text: redakce, Foto: archiv

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.