Facillity Management Journal

Zastavíte a nemusíte ani stáhnout okénko. Kamera načte SPZ a chytrý systém vás navede na volné parkovací místo. Přijdete ráno do práce a vstupní kartou u turniketu je váš prst nebo obličej. Vstupní a vjezdové systémy jsou sofistikované technologie kombinující hardware s výkonným softwarem. Přinášíme přehled výrobců a dodavatelů na českém a slovenském trhu.

 

POJĎTE DÁL. BEZPEČNĚ

Segment přístupových systémů dnes definuje především téma bezpečnosti, ale také komfortu uživatelů. Mezi další současné trendy patří využívání mobilních technologií – zejména telefonů k řízení a zajištění přístupu do prostor pomocí integrované NFC nebo bluetooth technologie daného zařízení. Mobilní telefon s nainstalovanou aplikací dokáže plně nahradit tradiční používání RFID identifikátorů – karet a čipů. „Ruku v ruce s rychlým technologickým vývojem se do popředí dostává využití biometrických údajů, což je však v důsledku tvrdých zákonů v rámci Evropské unie legislativně těžké uplatňovat v praxi. V rámci biometrie se udělal obrovský posun zejména na poli identifikace pomocí krevního řečiště, kdy systémy čtení krevního řečiště jsou již cenově dostupnější,“ říká Antonín Svoboda ze společnosti M2C a pokračuje: „… pomocí této vyspělé technologie je tedy možné chránit a řídit přístupy do vysoce chráněných prostor. Dříve byla tato technologie nasazována téměř výhradně v ,mimocivilních‘ aplikacích, nyní ji již poměrně běžně nasazujeme v prostorách serveroven, trezorových místností a na dalších místech s důrazem na zachování nejvyšší režimové a fyzické bezpečnosti přístupu“.

ELEKTRONICKÉ RECEPCE

Systémy elektronické recepční se stávají stále více populárním a vyhledávaným řešením zejména v oblastech, kde je možné nahradit lidskou sílu fyzické recepční nebo ostrahy při řízení přístupů osob a návštěv do objektu. Dnes existují software, které zajišťují frontend a backendové rozhraní pro sjednávání schůzek, rezervaci parkovacích míst nebo vjezdových oprávnění do objektu. Po sjednání schůzky obdržíte e-mailem pozvánku s QR kódem. Při vstupu do budovy na terminálu intuitivně vyberete možnost „návštěva“. Následně naskenujete QR kód přímo z vašeho telefonu, případně váš občanský průkaz pro detailní registraci. V okamžiku načtení QR kódu dochází k validaci návštěvníka včetně oznámení o jeho přítomnosti v budově.

TURNIKETY A VSTUPNÍ SYSTÉMY

Polovysoké turnikety neboli koridorové turnikety jsou moderní zařízení pro bezpečné řízení přístupu osob do administrativních budov. U turniketů, které jsou součástí vstupních prostor a lobby kancelářských i jiných budov, je důležitý design, materiálové provedení a v neposlední řadě i ochranné funkce, které zajišťují bezpečnost procházejících osob, ale také alarmy, které upozorňují na nežádoucí stavy. S rostoucím tlakem na zvyšující se standardy zabezpečení budov proto architekti do projektů používají tyto turniketové přístupové systémy, často se skleněnou křídlovou zábranou. „Jelikož jsme si dobře vědomi zvyšujících se nároků na design a funkčnost, nabízíme řadu EasyGate, která splňuje vysoké nároky na bezpečnost a design. Pro mnohé architektonické projekty realizujeme také speciální designové turnikety, se kterými se architekti nemusí limitovat na celkovém konceptu interiéru,“ říká Martin Tischer, ředitel obchodu Cominfo, českého výrobce turniketových systémů, působícího v 72 zemích světa.

DESIGN & FUNKCE

Způsobů, jak skloubit design turniketu s požadovaným interiérem, se nabízí celá řada. Turniket je možné ladit do korporátní barvy a využít decentních možností změnou barvy horního panelu či rozsvícením skleněné zábrany do požadované barvy, případně lze zvolit odvážnější řešení a změnit barvu celého turniketu. Do vstupních turniketů lze dnes také zabudovat i nestandardní zařízení, aniž by tím byl narušen celkový dojem turniketového vstupu. Příkladem může být „all in one“ řešení integrací, kdy jsou výrobci schopni zabudovat do jednoho turniketu kameru pro rozpoznání obličeje, čtečku otisku prstů, čárových kódů, čtečku identifikačních karet i zařízení pro přivolání výtahu. Do turniketu lze integrovat i sběrač návštěvnických karet.

PRŮMYSL & LOGISTIKA

Obdobně fungují e-recepce také v průmyslových a logistických areálech, kde lze prostřednictvím terminálů řídit jednotlivé logistické procesy zásobování, nakládek, vykládek nebo registraci jednotlivých řidičů subdodavatelů klienta. Každý registrovaný řidič tak následně může spravovat své úkoly a procesy nakládek či vykládek v daném areálu.

V přehledu firem, působících na českém trhu, uvádíme výrobce a dodavatele vratových a vjezdových systémů. E-book si můžete stáhnout ZDE.

 

Připravili: Kamila Zemanová, Petra Ducháčková a Radek Váňa
Foto: archiv jednotlivých firem z e-booku

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.