Facillity Management Journal

PRO FACILITY MANAGERY A SPRÁVCE NEMOVITOSTÍ NENÍ DESIGN A ESTETIKA KANCELÁŘSKÝCH PROSTOR TÍM HLAVNÍM KRITÉRIEM, NA KTERÉ SE DÍVAJÍ. PŘESTO DOBŘE VYMYŠLENÝ SPACE PLAN, LOGIKA A ERGONOMIE PROSTORU HRAJÍ DŮLEŽITOU ROLI V KANCELÁŘSKÝCH INTERIÉRECH A JEJICH PROVOZU. PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM UŽIVATELÉ KANCELÁŘÍ PRACUJÍ, TECHNOLOGICKÉ ZÁZEMÍ A ERGONOMIE OVLIVŇUJÍ JAK UŽIVATELE, TAK SPRÁVCE A FACILITY MANAŽERY.

 

A RELAX ZÓNU MÁTE? A MOHLA BYCH JI VIDĚT?

Můžete mít na první pohled krásné kanceláře s luxusní recepcí, když vám ale bude chybět dobře navržené zázemí pro stravování nebo relax zaměstnanců, nebude prostor plně funkční. V moderním kancelářském provozu hrají velkou roli technologie, jejichž masivní nástup akceleroval covid a přechod na hybridní formy práce. Nejen audiovizuální technologie pro telekonference, ale i lockery nebo vhodně navržená recepce mají v kancelářských prostorách svou důležitou roli. Před FM manažery jsou architekti ti, kdo do velké míry určují kvalitu a efektivitu kancelářského provozu. FM manažeři a správci budov obvykle přicházejí „až po bitvě“. Tedy do prostoru, který už je daný, postavený a více či méně lépe funguje.

 

JAK JSME VYBÍRALI TY NEJLEPŠÍ

Kdo jsou ti nejlepší čeští architekti, kteří kanceláře navrhují? Jak o pracovním prostoru pro desítky, stovky nebo i tisíce pracovníků uvažují? Jaké jsou ty nejzajímavější české projekty v oblasti kanceláří?
Vybrali jsme deset podle nás nejlepších českých architektonických kanceláří a jejich projekty. Našimi kritérii pro výběr byla nejen velikost navržené plochy, celkový koncept, ale i zkušenosti daného týmu, inovativní pohled na pracovní prostředí a v neposlední řadě i reference. Hledali jsme týmy, které za sebou mají desítky navržených prostor, zkušenosti s jednáním s developery a vlastníky objektů. Chtěli jsme, aby vybrané týmy prokázaly schopnost vést celé složité a drahé workflow navrhování kanceláří. Aby jejich práce byla i ukázkou toho, jak o pracovním prostředí pro své lidi uvažují ty nejúspěšnější české i zahraniční firmy. Je pravděpodobné, že jste některé z námi publikovaných projektů už zahlédli v médiích a možná v některých prostorách, publikovaných na dalších stranách, dokonce pracujete. Výběr TOP 10 českých studií v oblasti kancelářského designu jsme seřadili abecedně podle názvu ateliéru a všem dali stejný prostor, aby představili své nejzajímavější projekty napříč Českou republikou.

 

VIDEO ROZHOVORY

S osmi architektonickými týmy z vybraných deseti jsme také pro časopis ARCHIZOOM natočili video rozhovory právě s tématem navrhování kancelářských prostor. Na konci každého profilu tedy najdete QR kód, přes který se dostanete na náš Youtube kanál. Každý video rozhovor má 20–30 minut a osobně vám v něm představujeme jednotlivá architektonická studia, jejich hlavní aktéry a pohled na téma navrhování kanceláří.

 

 

 

ARCHICRAFT

Založili v roce 2008 Tomáš Cieśla a Mirek Krátký. Měli jasnou vizi dělat kvalitní návrhy, soustředit se na servis pro klienty, vylepšovat spolupráci mezi architektem a řemesly a vždy prosazovat své morální zásady. Tuhle vizi mají dodnes a společně s nimi ji sdílí dalších dvanáct architektů, inženýrů a designérů. Perfektně sehraný tým Archicraft je schopný nabídnout servis jak individuálním klientům, tak velkým korporacím. Od bytu až po rozlehlé kanceláře, úspěšné gastro provozy i nadstandardně řešené interiéry.

Kanceláře Dentsu, Praha | Foto: Tomáš Dittrich

 

Foto: Archicraft

Datum založení ateliéru: 2008

Vybrané realizace kanceláří
Dentsu v budově Artgen na Argentinské, Praha, 3 500 m2
L´Oréal v budově na Plzeňské, Praha, 2 500 m2
Kanceláře Gasnet, Brno, 3 500 m2
Kanceláře SIS stavební v Letňanech, Praha, 460 m2
Vlastní atelier v Holešovicích, Praha, 200 m2

www.archicraft.cz

Video rozhovor s Tomášem Cieślou a Mirkem Krátkým

 

 

 

 

ATELIER KUNC ARCHITECTS

Architektonické studio zabývající se komplexním řešením kancelářských prostor, rodinných domů a designových interiérů od první skici přes projekt až po finální realizaci. Návrhům a realizacím kanceláří se věnují s maximálním osobním nasazením, protože je architektura prostoru plného emocí baví a chtějí jí dělat naplno a s láskou. V ATELIER KUNC architects se řadu let zabývají tím, jak propojit práci v kanceláři s tím, jak jsou koncipované developerské office projekty. Jak spojit ekonomiku provozu a celkové investice s efektivitou práce. Jak správně naplnit požadavky na moderní pracovní prostředí. A jak to celé udělat v zajímavém stylu. Příjemné místo nejen pro práci, ale i pro život. Architektura je podle nich životní styl a způsob myšlení.

Kanceláře Deloitte | Foto: Peter Fabo

 

Foto: Peter Fabo

Datum založení ateliéru: 2011

Vybrané kancelářské realizace
Deloitte, Praha, 12 500 m2
Philip Morris International, Praha, 3 700 m2
Ernst & Young, Praha 8 200 m2
Cisco, Praha, 1 700 m2
Red Bull, Praha 680 m2

www.atelierkunc.com 

 

Video rozhovor s Michalem Kuncem a Michalem Matějíčkem

 

 

 

ČERVENÝ KLOBOUK

Architektonický a projekční ateliér s více jak desetiletou zkušeností. Pro náročné klienty připravili velké množství architektonických studií všech typů staveb a nespočet projektových dokumentací. Specializují se především na interiérová řešení komerčních i soukromých prostor. Nově se také zaměřují na zdravotnické stavby včetně řešení interiérů.

ČEZ ICT Pilot | Foto: Alena Pošíková

 

Foto: Alena Pošíková

 

Datum založení ateliéru: 2012

Vybrané kancelářské realizace
DOOSAN BOBCAT EMEA, Dobříš, 3 600 m2
Immofinanz, Myhive office, Praha 1, 400 m2
Adecco EMEA Hub, Enterprise Office Center, Praha 4, 2 000 m2
ČEZ ICT Pilot, BB Centrum, Praha 4, 800 m2
Interiér nové Radnice Praha 12, Praha 12, 2 000 m2

www.cervenyklobouk.cz

 

 

 

 

DOTEGG

Architektonický atelier dotegg architekti vznikl v roce 2016 po desetileté spolupráci dvou spolutvůrců. Ing. arch. Lucie Lebedová absolvovala Fakultu architektury na ČVUT, Ing. František Lebeda vystudoval Pozemní stavby a architekturu na Stavební fakultě tamtéž. dotegg architekti se snaží osobním a osobitým přístupem, mladými a nezávislými názory udělat z každého návrhu a realizace příjemnou vzpomínku. Jako architekti chtějí mít vizi a cíl, ale jsou si vědomi, že zakázku zpracovávají pro někoho. Cesta ke konečnému výsledku je tedy vždy otázkou dialogu a cíl přichází až při spokojenosti všech zúčastněných. „Jde nám především o to, aby kterýkoliv návrh byl zážitkem a užitkem v pozitivním slova smyslu nejen pro nás, ale především pro klienta,“ říkají.

Kanceláře TECHO | Foto: Václav Čermák

 

Foto: Veronika Venos

Datum založení ateliéru: 2012

Vybrané kancelářské realizace
Kanceláře firmy Alza (2021)
Coworkingové centrum BIC Plzeň (2020)
Technologické centrum České spořitelna (2020)
Playzone v OC Westfiled Chodov (2020)
Interiéry FTV Prima (2020)

www.dotegg.cz

 

Video rozhovor s Lucií a Františkem Lebedovými

 

 

 

IAN BRYAN ARCHITECTS

IBA (Ian Bryan Architects) je oceňovaná architektonická a interiérová kancelář, kterou v roce 1997 založil britský architekt Ian Bryan. Společnost již více než 25 let navrhuje interiéry kanceláří pro mezinárodní i místní klienty a stojí v čele implementace inovací v pracovním prostředí. „Naším úkolem je nejen vytvářet vizuálně podnětné interiéry, ale také pracovat s tím, že prostor vnímáme všemi smysly. S ohledem na to klademe největší důraz na akustiku, aby námi navrhovaná pracoviště nejen skvěle vypadala, ale také skvěle zněla. Tímto způsobem zvyšujeme pohodu a produktivitu zaměstnanců,“ říká Ian Bryan. Společnost IBA řídí partneři Ian Bryan a Eduard Trembulak a má tým 18 odhodlaných profesionálů, kteří pracují v oblasti návrhů interiérů, rezidenční a hotelové výstavby.

Kanceláře firmy Amazon | Foto: Aleš Jungmann

 

Foto: Alžběta Jungrová

 

Datum založení ateliéru: 1997

Vybrané kancelářské realizace
Amazon, Praha, 12 000 m2
SCS Software, Praha, 3 500 m2
Oracle, Praha, 10 000 m2
CBRE, Praha, 2 500 m2
Marsh McLennan, Praha, 3 500 m2

www.ibarch.cz

 

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.