Facillity Management Journal

GLOBÁLNÍ VÝZNAM HYGIENY RUKOU

Sledujete-li mé sloupky, jistě víte, že správnou hygienu rukou považuji za nákladově velmi efektivní „udělej si sám vakcínu“, která zásadně ovlivňuje nejen zdraví, ale i vzdělání, ekonomiku a rovnoprávnost.
Výzvou je, že výhody spojené s dobrou hygienou rukou lze získat jen tehdy, když se praktikuje správně a ve správných situacích. Hygiena rukou, tj. mytí rukou mýdlem a osušení papírovým ručníkem, je něco, co je důležité pro každého z nás. Infekce si nevybírá a my jako jednotlivci, bez ohledu na to, kde se nacházíme, jsme ovlivňování hygienou rukou našich i ostatních.

CO ZNAMENÁ SVĚTOVÝ DEN MYTÍ RUKOU?

Každoročně je tento den věnován zvyšování povědomí o významu hygieny rukou jako účinného a dostupného způsobu, jak pomoci předcházet nemocem a zachraňovat životy. Je příležitostí pro kreativní způsoby, jak povzbudit lidi, aby si v kritických okamžicích myli ruce mýdlem a osušili je papírem.
Bohužel, navzdory mnoha výhodám spojených s tímto jednoduchým chováním, je praxe zřídkakdy správná. Proto je důležité společně propagovat správnou hygienu rukou. Každý z nás tvoří část celku – nestačí, aby správce objektu zajistil například dezinfekční stanice. Musíme podporovat osvětu a osvědčené postupy, aby každý pochopil, že jeho přístup k hygieně rukou ovlivňuje i ostatní a jak může pomáhat předcházet šíření mikroorganismů.

JAKÉ JSOU MOŽNÉ AKTIVITY?

Možností, jak věnovat pozornost Světovému dni mytí rukou, je více, a to i v závislosti na cílové skupině. Tedy zda se jedná o návštěvníky, zaměstnance či studenty a v závislosti na daném prostoru: obchodní centra, výrobní zařízení, školy atd. Vždy si můžeme vybrat, zda vylepšíme vybavení prostor, nebo se zaměříme na ovlivňování chování, či obojí.

• Vytvořte jedinečná vodítka: Typickým příkladem jsou plakáty, samolepky a poutače v signálních barvách, které přitahují pozornost. Např. sada pro zviditelnění jinak neviditelných mikroorganismů může pomoci vytvořit asociaci mezi neviditelnými zárodky a čistotou rukou.

• Vytvořte podporující prostředí: Lidé věnují větší pozornost hygieně rukou, když jsou uvolněnější díky čisté a příjemné umývárně s dostatečným zázemím. Zpříjemněte dětem mytí rukou pomocí pěnového mýdla a dávkovačů s veselým designem.

• Eliminujte výběr, kroky a vnímanou námahu: Nabídněte možnost hygieny rukou na všech klíčových místech. Předcházejte prázdným a rozbitým dávkovačům; rozhodněte se pro řešení, které respektuje náklady a podmínky.

• Podporujte paměť prostřednictvím činnosti: Názorně předveďte správný způsob mytí rukou či nanášení krémů a vysvětlujte kroky s tím spojené. Upozorněte, na které části rukou nezapomínat.

Vysvětlujte význam: Ředitel školy může například říci: „Zvykněte si mýt ruce před jídlem, protože nečistoty z rukou se dostanou do jídla.“ Zaměstnavatel může říci: „Myjte si a dobře osušte ruce, protože si nemůžeme dovolit nemocnost.“ Vytváření významů podporuje návyk a pomáhá podporovat sociální vliv na postupy hygieny rukou.

Nezůstávejte u Světového dne mytí rukou! Světový den mytí rukou se každoročně slaví 15. října. Hygiena rukou může a měla by pokračovat celý rok. Potřebujete podporu, radu nebo materiály? Pokud si myslíte, že je dobrý nápad věnovat pozornost Světovému dni mytí rukou, ale nevíte jak, potřebujete poradit, pomoci s výběrem materiálu, s vytvořením sdělení, bezplatně otestovat vhodné řešení, posoudit efektivitu apod., obraťte se na Facility Management Journal, rádi vám pomůžeme.

Text: Frans Witpeerd

Každý týden články FMJournalu do vašeho emailu.